w ,

Liderzy inwestycji

A stopping yellow excavator at an incredibly beautiful sunset

W opublikowanym rankingu Pisma Wspólnota “Liderzy Inwestycji 2019-2021” dowiadujemy się jakie samorządy wydają najwięcej na inwestycje w przeliczeniu na 1 mieszkańca.

W Powiecie Wołomińskim podium wygląda następująco:

  1. Gmina Klembów
  2. Gmina Radzymin
  3. Gmina Ząbki

Na czołowych miejscach w swoich kategoriach mamy kilka nowych samorządów. Wśród małych miast liderem jest Uniejów (woj. łódzkie), który zwykle plasował się bardzo wysoko, jednak nie na pierwszym miejscu (w poprzedniej edycji był trzeci). Wśród miast powiatowych miejscami pierwszym i drugim zamieniły się Poddębice (również woj. łódzkie) i Polkowice (dolnośląskie). Podobna zmiana zaszła wśród powiatów – tym razem wysokomazowiecki (woj. podlaskie) wyprzedził przasnyski (mazowieckie).

Autorzy: Paweł Swianiewicz, Julita Łukomska*

Kolejne miejsca zajęli:

4. Gmina Strachówka
5. Gmina Tłuszcz
6. Gmina Jadów
7. Gmina Kobyłka
8. Gmina Marki
9. Gmina Wołomin
10. Gmina Poświętne

Z rankingu możemy dowiedzieć się między innymi, że rośnie w samorządach uzależnienie od rządowych dotacji. Przy tym odnotowany został spadek funduszy własnych samorządów. Autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że programy dotacyjne miały za zadanie zrekompensować samorządom skutki gospodarcze pandemii COVID oraz zmian w systemie podatkowym z tym związanych.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem

https://wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/Ranking_Nr_20-2022_Iinwestycje_2019-2021.pdf?fbclid=IwAR3mcR-bHXyS9W7bGmC6MNzShaCbFiZufJILy-VU_HYAiMzqvGqEgHx7PaA

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Szkło Mai Zbrożek u Nałkowskich